TURIZEM

Turizem se je začel že na prelomu stoletja, ko so sem začeli prihajati premožnejši sloji iz hladnejših držav čez zimo. Pravi masovni turizem se je začel po 2 svetovni vojni z višjo življenjsko ravnjo v industrializiranih državah in z motorizacijo ter z uvedbo čarterskih letov. Država je od 1959 začela podpirati masovni turizem s poenostavitvijo formalnosti pri prehajanju državne meje.
Vendar je razvoj masivnega turizma prinesel tudi težave, saj je eksplozija masovnega turizma je močno spremenila podobo naselij v obalnem pasu, ki so ga dobesedno zatrpali kompleksi večnadstropnih hotelov in apartmajev. Takšna naselja imenujemo betonske džungle. Prišlo je do konfliktov med turističnimi cilji in interesi kmetijstva, prometa, oskrbe z vodo, okolja, hoteli so zaradi klimatskih naprav energetsko potratni, za odpadne vode, ki odtekajo v morje nimajo čistilnih naprav, umetne plaže dezinficirajo s kemikalijami, ki se nato spirajo v vodo, v turističnih naseljih nastajajo ogromne količine odpadkov. Eden večjih problemov je oskrba z vodo, saj poleti ni skoraj nič padavin, na obalah pa je ogromno turistov.
Izobraževanjem strokovnega kadra, gradnjo prometne infrastrukture in z direktno finančno pomočjo. V državo so skušali pritegniti čim več tujega kapitala. Po letu 1984 se je država lotila turizma še bolj načrtno. Tujce so začeli usmerjati v manj razvite obale v notranjost in v Galicijo. Danes je Španija postala ena vodilnih držav v svetovnem turizmu, v njem pa se je zaposlilo več kot 10% prebivalstva. Največ turizma je na sredozemskih obalah, Balearih in Kanarskih otokih. Glavna turistična sezona je v vročem in suhem poletju, razen na Kanarskih otokih, kjer traja celo leto. Severna in severozahodna obala sta zaradi vlažne klime zanimivi za domače prebivalstvo.

http://atlantica.si/destinacije/spanija/